Villanyszerelési biztonsági szabályok és előírások

2024. május 31.

villanyszerelés jogszabály

Bár sokan nem gondolnak bele, de a villanyszerelési munkákra is vonatkoznak külön jogi szabályok, amelyekkel tisztában kell lennünk egy felújítás vagy építkezés során.

A villanyszerelési munkák emellett komoly szakértelmet és odafigyelést igényelnek. A szabályok és előírások betartása nélkülözhetetlen a biztonságos és hatékony villanyszereléshez. Legyél körültekintő és bízd a komolyabb feladatokat szakemberre, hogy elkerüld a baleseteket és a károkat.

  • Villamos tervezés fontossága: Az építkezés megkezdése előtt gondos tervezés szükséges, figyelembe véve a villamos berendezéseket és technológiákat, valamint a gépészeti berendezéseket és árnyékolókat.
  • Energiaigény meghatározása: Az épület energiaigényét a beépített villamos fogyasztók határozzák meg. Ha az energiaigény meghaladja a 7 kW-ot, villamos kiviteli terv szükséges.
  • Szabályozás: A villamos kiviteli tervet a 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet szabályozza. Az építési engedélyhez kötött építkezések esetén felelős műszaki vezetés szükséges.
  • Felelős műszaki vezetés: Csak az arra jogosult személy végezheti a felelős műszaki vezetést, amely elengedhetetlen a jogi és biztonsági követelmények betartásához.
  • Fontos szempontok: Az épület energiaszükséglete, a villamos berendezések típusa, és a telepítendő fűtési rendszerek meghatározása a villamos tervezés során kulcsfontosságú.

Miért fontosak a villanyszerelési szabályok?

A házilag végzett villanyszerelés vonzó megoldásnak tűnhet, hiszen nem kell várni a szakemberre, és megspórolható a szakember munkadíja is. Azonban a szaktudás nélküli villanyszerelés számos veszélyt hordoz magában. A nem megfelelően végzett munka komoly károkat okozhat, és akár életveszélyes is lehet.

Biztonsági szabályok és előírások a villanyszerelésben

A villanyszerelési munkák esetében számos biztonsági szabályt és előírást be kell tartani. Aki nem jártas a villanyszerelésben, valószínűleg nem ismeri ezeket az előírásokat. Az esetlegesen szabálytalanul kialakított elektromos hálózat komoly károkat okozhat, akár anélkül is, hogy azonnal észrevehető problémát okozna. A hibásan összekötött vagy szerelés közben sérült vezetékek zárlatot okozhatnak, ami áramkimaradást, berendezések károsodását, vagy rosszabb esetben tűzveszélyt jelenthet.

Milyen villanyszerelési munkának szabad nekilátni házilag?

Csak akkor szabad házilag villanyszerelési munkának nekilátni, ha teljesen tisztában vagyunk azzal, hogy mit csinálunk. Ha nem ismerjük a különböző színű vezetékek jelentését, vagy nem tudjuk, hogyan működik egy villanyhálózat, akkor bármilyen kis munkához is hívjunk inkább szakembert. Ha alapvetően tisztában vagyunk a villanyszerelés alapjaival, akkor egy konnektor vagy villanykapcsoló cseréjét, illetve egy lámpa bekötését akár házilag is el lehet végezni.

Mikor érdemes villanyszerelőt hívni?

A legkisebb munkára is szakembert érdemes hívni, hiszen a biztonság mindennél fontosabb. Különösen fontos a szakember jelenléte, ha új áramkör kialakítására van szükség, vagy a hálózat bővítése szükséges. Villanyszerelőre lesz szükség olyan hibák okainak feltárásához is, amelyeket nem tudunk felderíteni. Egy villanyszerelő biztosítja, hogy a munkát az érvényben lévő előírások és szabványok figyelembevételével végezzék el, és a munkaért teljes felelősséggel tartozik.

Építkezés és villanyszerelés jogi helyzete

Minden építést gondos tervezés előzi meg, és ez alól a villamos építés sem kivétel. Meg kell gondolni, milyen villamos berendezéseket, technikákat, technológiát szeretnénk alkalmazni, és értékelni kell a villamosságon túl milyen gépészeti berendezéseket, árnyékolókat, fűtési rendszereket szeretnénk beépíteni.

Ezek a villamos fogyasztók határozzák meg az épület energiaigényét. Fontos tudni, hogy ha az épület energiaszükséglete 7 kW-nál nagyobb, akkor villamos kiviteli terv szükséges, amelyet a 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet szabályoz.

A villamos kivitelezés és az engedélyek

Az építési engedélyhez kötött építkezések esetén villamos felelős műszaki vezetéshez kötött a kivitelezés. Csak az arra jogosult személy végezheti el ezt a munkát. Ha minden feltétel adott, kezdődhet a munka.

Ajánló

Öröklési bizonyítvány

Öröklési bizonyítvány

Mi az öröklési bizonítvány? Az öröklési bizonyítvány egy hivatalos okirat, amely igazolja az örökös(ök) jogállását, az öröklés jogcímét és arányát,...

bővebben