Öröklési bizonyítvány

2025. január 12.

öröklési bizonylat

Mi az öröklési bizonítvány?

Az öröklési bizonyítvány egy hivatalos okirat, amely igazolja az örökös(ök) jogállását, az öröklés jogcímét és arányát, valamint – ha ismert – a hagyaték összetételét és értékét. Ez az okirat hasznos lehet olyan esetekben, amikor az örökösöknek szükségük van jogállásuk igazolására, de a hagyatéki vagyon értéke csekély, vagy nem állapítható meg pontosan.

Mikor állítanak ki öröklési bizonyítványt?

A közjegyző az örökös, a végrendeleti végrehajtó vagy a hagyatéki hitelező kérelmére állítja ki az öröklési bizonyítványt, ha az örökösök között nincs öröklési jogvita, és az alábbi feltételek egyike teljesül:

  • A hagyatékhoz tartozó ingóság értéke nem haladja meg a 300.000 forintot.
  • A hagyatéki vagyon értéke nem állapítható meg, vagy nincs hagyatéki vagyon, de az örökösnek vagy más érdekeltnek jogi érdeke fűződik az eljárás lefolytatásához.
  • Csak az örökhagyót megillető társadalombiztosítási ellátás (például nyugdíj, segély, járadék) képezi a hagyaték tárgyát.

Az öröklési bizonyítvány különösen hasznos, ha a hagyatéki vagyon csekély értékű, vagy ha nincs szükség részletes vagyonfelmérésre.

Ezen túlmenően, ha magyar állampolgár után külföldön maradt ingó vagy ingatlan vagyon, a közjegyző az örökös kérelmére külföldi használatra is kiállíthat öröklési bizonyítványt.

A közjegyző biztosítja, hogy az eljárás átlátható és jogszerű legyen, és hogy az érintettek a szükséges jogi segítséget megkapják. Emellett gondoskodik arról, hogy az örökösök közötti esetleges viták peren kívül rendeződjenek, így elkerülhetővé válnak a hosszadalmas és költséges bírósági eljárások.

Öröklési bizonyítvány ki állítja ki?

Az öröklési bizonyítványt Magyarországon a közjegyző állítja ki. Az öröklési eljárás során a közjegyző hivatalosan megállapítja az örökös(ök) személyét és az öröklés rendjét.

Az öröklési bizonyítvány tartalma

Az öröklési bizonyítvány tartalmazza:

  • Az örökös(ök) jogcímét és öröklési arányát.
  • A hagyaték ismert összetételét és értékét.
  • A bejelentett hagyatéki terheket, ha vannak, és azok mértékét.

Ezáltal az öröklési bizonyítvány egyértelműen rögzíti az örökös(ök) jogait és kötelezettségeit a hagyatékkal kapcsolatban.

Az európai öröklési bizonyítvány

Az Európai Unió tagállamaiban, beleértve Magyarországot is, 2015. augusztus 17-től alkalmazzák az európai öröklési bizonyítványt (EÖB). Ez a dokumentum megkönnyíti az örökösök, hagyományosok, végrendeleti végrehajtók és hagyatéki gondnokok számára jogállásuk igazolását és jogaik gyakorlását más uniós országokban. Az EÖB kibocsátása után külön eljárás nélkül valamennyi uniós országban joghatással bír.

Az öröklési bizonyítvány jelentősége

Az öröklési bizonyítvány fontos szerepet játszik az öröklési eljárásokban, különösen akkor, ha:

  • Az örökösöknek gyorsan szükségük van jogállásuk igazolására, például banki ügyintézéshez vagy más hivatalos eljárásokhoz.
  • A hagyatéki vagyon csekély értékű, és a teljes hagyatéki eljárás lefolytatása aránytalan lenne.
  • Külföldön található hagyatéki vagyon esetén az örökösöknek igazolniuk kell jogállásukat a helyi hatóságok előtt.

Az öröklési bizonyítvány tehát egyszerűsíti és gyorsítja az örökléssel kapcsolatos ügyintézést, biztosítva az örökösök jogainak érvényesítését mind belföldön, mind külföldön.

Az öröklési bizonyítvány tehát egy olyan hivatalos dokumentum, amely igazolja az örökösök jogállását és az öröklés részleteit. Különösen hasznos kisebb értékű hagyatékok esetén, vagy amikor az örökösöknek gyorsan szükségük van jogállásuk igazolására. Az európai öröklési bizonyítvány pedig lehetővé teszi az örökösök számára, hogy jogaikat az Európai Unió más tagállamaiban is zökkenőmentesen gyakorolják.

Ajánló

Kiköltözési nyilatkozat

Kiköltözési nyilatkozat

A lakásbérleti szerződések egyik fontos eleme lehet a kiköltözési nyilatkozat, amely jelentősen megkönnyítheti a bérbeadó és a bérlő közötti...

bővebben