Szorongás és stressz: hogyan ismerjük fel és kezeljük megfelelően?

2025. február 07.

A stressz mindannyiunk életében jelen van, és bár alapvetően nem káros, amikor tartósan jelen van, komoly problémákat okozhat. 

Először is, el kell különítenünk a normális és a kóros szorongás fogalmát. Hogy magunkat és szeretteinket is jobban megvédhessük, fontos felismernünk a jeleket, amelyek arra utalhatnak, hogy a mindennapi stressz már nemcsak átmeneti állapot – ilyen esetben pedog szükségessé válhat a természetes stresszoldó módszerek alkalmazása.

A szorongás típusai

A normális és a túlzott szorongást érdemes megkülönböztetni egymástól, nézzünk is pár példát.

Képzeljük el egy sportolót, aki versenyszerűen úszik, és egy kiemelkedően fontos verseny előtt áll. Feszültsége érthető, hiszen nagy a tét, de a szervezetében termelődő adrenalin akár még a hasznára is válhat. Vagy képzeljünk el egy fiatal ügyvédet, aki az első komolyabb bírósági tárgyalására készül, emiatt nem csoda, ha stresszes.

Ezzel szemben ha mondjuk találkozót beszéltünk egy ismerősünkkel, aki késik és a telefonját sem veszi fel, annak egészen triviális oka is lehet, például egy forgalmi dugó és egy lemerült akkumulátor. Ha viszont mi várakozás közben már olyasmiken gondolkodunk, hogy biztosan baleset érte vagy rosszul lett, az már semmiképp sem normális reakció.

Milyen tünetek kísérhetik a szorongást?

A szorongáshoz számos fizikai és mentális tünettel társulhat. Előfordulhat, hogy ingerlékenyebbé válunk, nehezen koncentrálunk, állandóan rettegünk, hogy valami rossz történik. Gyakran tapasztalhatjuk, hogy egyszerű hétköznapi helyzetekben is túlreagálunk dolgokat, és ez akadályozza az alvást is.

Fizikai szinten pedig a szorongás sokféleképpen megjelenhet. Az egyik leggyakoribb tünet a heves szívverés, amely gyakran kíséri a félelemérzetet. Ezenkívül tapasztalhatunk remegést, izzadást, hidegrázást, emésztési gondokat, mellkasi fájdalmat, légszomjat, izomfeszültséget és akár gyakori vizelési ingert is. 

Fontos megjegyezni, hogy ezek a tünetek nem szükségszerűen mind egyszerre jelentkeznek és intenzitásuk is változó lehet.

Hogyan kezelhetjük a szorongást?

A szorongás kezelése komplex feladat, amely több különböző módszert is magában foglalhat. Jó megoldás lehet a rendszeres testmozgás bevezetése, hiszen az nemcsak a testi feszültséget oldja, hanem az érzelmi kiegyensúlyozottsághoz is hozzájárul.

A relaxációs technikák, például a légzésgyakorlatok vagy az irányított meditáció, szintén sokat segíthetnek az érzelmi kontroll visszaszerzésében. Sokan úgy találják, hogy ha megbeszélik aggályaikat és félelmeiket egy baráttal vagy szakemberrel, az jelentős enyhülést hozhat számukra.

Végül, de nem utolsósorban, a természetes eredetű táplálékkiegészítők, amelyek a stressz csökkentését célozzák, szintén hasznos kiegészítők lehetnek a mindennapi rutinban. Ilyen termékeket készít például a Myrobalan, akik a tibeti gyógyászat elveit és helyi gyógynövényeket ötvözve állítják össze termékeiket.

Ajánló