A tudás megmérettetése, a játékos versengés nem egy modern találmány. Már az ókorban is rendeztek retorikai versenyeket, kérdezz-felelek játékokat filozófiai és szellemi körökben. A mai értelemben vett kvíz azonban az angolszász világban alakult ki a 19. század végén. A szó eredetére több teória létezik, így nehéz megmondani mikor kezdték el használni a kifejezést.
Kvízek napjainkban
A rádió és a televíziózás még szélesebb rétegeknek juttatta el ezt a szórakozási formát. Elég csak a méltán híres Legyen Ön is milliomos! című műsorra gondolni, ezek a formátumok ráadásul nem csak szimplán a tudást tesztelték, hanem szórakoztató elemeket is tartalmaztak. Napjainkban már online megoldhatjuk a kvízestet, a Keresztlabda kvízei például ideális választást jelentenek erre a célra.
A kvízest egy közösségi vetélkedő, amelyet általában csapatokban játszanak, meghatározott számú fordulóban, különböző témákban. A játékvezető (vagy kvízmester) felolvassa vagy kivetíti a kérdéseket, a csapatok pedig közösen gondolkodva válaszolják meg azokat.
A témák széles skálán mozoghatnak, általános műveltségtől kezdve a filmeken és zenéken át egészen a sportig és matematikáig mindennel találkozhatunk. Ha már matematika: a fejtörők napjainkban is rendkívül népszerűek, a közösségi médiában és különböző weboldalakon is sűrűn találkozhatunk fejtörőkkel, ezzel tesztelve, hogy “ki mire emlékszik” az iskolából például.
Ma már akár egyedül is kipróbálhatjuk a kvízeket, tesztelni a saját tudásunkat, de egy kvízest is ideális szórakozás lehet, amelyet szintén megszervezhetünk online is például a barátokkal, ismerősökkel vagy családtagokkal kiegészülve.
A pontokat fordulónként számolják, a győztes pedig általában nyer valamit, például egy üveg italt vagy akár “csak” a dicsőséget. A játék lényege természetesen nem a díj, hanem a közös élmény, a csapatmunka és a szórakozás.
A kvízek népszerűsége töretlen
Ideálisak barátok, kollégák vagy idegenek közötti kapcsolatok erősítésére. Egy ilyen esemény lehetőséget ad arra, hogy különböző emberek együtt dolgozzanak egy célért. A kvíz során ráadásul mindenki új információkkal fog gazdagodni, egy-egy hibás válaszból rengeteget lehet tanulni.
Igazi agytorna, ami észrevétlenül fejleszti az általános tudást. Egy kvízest laza hangulatú, nem igényel komoly előkészületet. Ez egy szórakoztató játék, ahol a rossz válaszok is derültséget keltenek.
Nem kell hozzá kimozdulni otthonról
Csupán találni kell online egy megfelelő kérdéssort – a Keresztlabda kvízei például tökéletesek –, összeülni a barátokkal az interneten keresztül, és már indulhat is a játék. Egy jó kérdés amellett, hogy gondolkodásra késztet, még beszélgetést is indít, vitát szül vagy nevetést vált ki. Nem véletlen, hogy a kvízestek napjainkban már egyre több helyen jelennek meg: iskolákban, céges rendezvényeken, de még baráti körben is.