Ezért nem szabad kezeletlenül hagynunk a pikkelysömört!

2024. április 10.

Nem fertőző betegség, mégis sokan ódzkodnak a benne szenvedőktől: a pikkelysömör számos fronton keseríti meg a benne szenvedők életét. Az érintettek ugyanakkor nem is sejtik, mennyi kockázatot rejt magában, ha nem figyelnek oda a problémára.

A pszoriázis és tünetei

A pikkelysömör, más néven pszoriázis egy krónikus autoimmun bőrbetegség, melyre jellemzőek a vörös, viszkető, pikkelyes foltok a bőrön. Ha mi is ebben szenvedünk, az Affidea Magyarország bőrgyógyászati szakrendelésén személyre szabott javaslatokat kaphatunk a tünetek kezelésére. Maga a betegség ugyanis sajnos nem gyógyítható véglegesen – de jól karbantartható. 

A betegség leggyakrabban a könyök, a térd, a hajas fejbőr, valamint a derék területén alakul ki, de bármely testrészen megjelenhet. Az ízületeket és az ereket is érintheti. Magyarországon ma mintegy 150.000-200.000 főt érint a probléma, az európai lakosságnak pedig átlagosan a 2 százalékát. Nem mondhatjuk tehát, hogy ritka betegség lenne – ez csak egy gyakori tévhit. Akárcsak az, hogy a pikkelysömörösök fertőznek, vagy hogy az állapotukon egyáltalán nem lehet javítani.

Mitől alakulhat ki, és mitől súlyosbodhat a betegek állapota?

A pikkelysömör pontos kialakulása nem teljesen ismert, de genetikai és környezeti tényezők egyaránt szerepet játszanak benne. A betegség kialakulását és súlyosságát számos dolog befolyásolhatja: ilyen a stressz, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, az elhízás, fertőzéses betegségek vagy bizonyos gyógyszerek szedése.

A pszoriázis komoly szövődményekhez is vezethet, mint például az ízületi gyulladás, amely ízületi fájdalmakkal, merevséggel, duzzanattal jár. A betegség szívelégtelenséget, szívinfarktust, cukorbetegséget, magas vérnyomást, depressziót és más, gyulladásos megbetegedéseket is okozhat (autoimmun pajzsmirigy-gyulladás, Crohn-betegség). 

Hogyan kezelhető?

A pszoriázis kezelése a tünetek enyhítésére és a gyulladás csökkentésére irányul. Ennek során gyakran kezelik az érintett területeket helyileg kenőcsökkel, krémekkel. A szalicilsavas samponok és krémek eredményesen távolítják el a pikkelyeket, hámlasztó hatásuk által. Emellett a nagy hatékonyságú UV-fényterápiát vagy speciális immunszupresszív (immunrendszert elnyomó) gyógyszereket is alkalmazhatnak a betegségre. Fontos azonban, hogy tudjuk: bár a természetes fényre nagyon jól reagál a pikkelysömörösök bőre, a napfény rákkeltő hatását mindig mérlegelni kell. Ezért is érdemes inkább a napozás helyett a mesterséges UV-fényterápiában bíznunk, ugyanis ott a kockázat sokkal jobban kontrollálható. 

A pszoriázis egy krónikus betegség, amely komoly hatással lehet az érintett személy életminőségére. Ezért fontos a rendszeres orvosi kontroll és a megfelelő kezelés, valamint az egészséges életmódtanácsok betartása, hogy a tüneteket enyhíthessük és a szövődményeket elkerülhessük.

Ajánló

Fedezzük fel Etiópia csodáit!

Fedezzük fel Etiópia csodáit!

Ebben az írásban egy olyan országba kalauzoljuk el az olvasókat, amely nem feltétlenül szerepel minden utazási iroda kínálatában, ám rendkívül...

bővebben