Kezdő vállalkozóként számtalan kihívással kell szembenézni, különösen, ha az online jelenlétedet akarod kialakítani. A weboldal készítése, logók megtervezése, közösségi oldalak kezelése vagy a domain kiválasztása – ezek mind olyan feladatok, amik elsőre ijesztőnek tűnhetnek.
Mielőtt mindebbe belemerülnénk, érdemes szót ejteni a VPS témaköréről, azaz a Virtuális Privát Szerverről. Ez egy olyan tárhelymegoldás, ami lehetőséget biztosít arra, hogy saját szervert használj anélkül, hogy valódi fizikai szervertermet kellene fenntartanod. Pl. a RackForest is kínál VPS csomagokat, amelyekkel a weboldalad zökkenőmentesen működhet, és biztonságban tudhatod az adataidat is. Most kanyarodjunk vissza az elejére, és nézzük meg részletesen az első lépést, a domain kiválasztását.
Mi is az a domain?
Az a cím, amit az emberek beírnak a böngészőjükbe, hogy elérjék a weboldalad. Ha valaki meglátogatja az oldaladat, a böngészőben beírt szöveg a Domain Név Szerverhez (DNS) jut el, ami azt lefordítja egy IP címre. Az IP cím pedig ahhoz a szerverhez vezet, ahol az adataid tárolva vannak, például a weboldalad képei és szövegei.
Felépítése hierarchikus. A legfelsőbb szintű tartomány (TLD) például a „.com” vagy a „.hu”. A választás a te kezedben van, attól függően, hogy milyen céljaid vannak a weboldallal. A legtöbb magyar vállalkozás esetében a .hu lesz az optimális választás.
Hogyan válassz megfelelő domain nevet?
A domain név kiválasztása nem mindig egyszerű feladat, általában az a jellemző, hogy a releváns és találó nevet már mások lefoglalták. Talán már megvan a fejedben a tökéletes név a vállalkozásod számára, de előfordulhat, hogy az adott domain már foglalt. Ha például fitness termet nyitsz, és a kiszemelt név a „Galamb”, de a galamb.hu már nem elérhető, ne keseredj el! Egy kis kreativitással találhatsz megoldást. Hozzáteheted például a szolgáltatásodat a névhez, így lehet belőle galambfitness.hu.
Fontos, hogy ne válassz túl bonyolult vagy nehezen megjegyezhető nevet. Olyan domain név mellett dönts, ami jól mutat majd a névjegykártyákon, szórólapokon vagy hirdetésekben. A domain neved egyúttal az e-mail-címed alapja is lesz, és nemcsak jól néz ki, de sokkal professzionálisabb hatást kelt egy @galambfitness.hu-s e-mail-cím, mint egy ingyenes szolgáltatónál regisztrált, hosszú és nehézkes cím.
Mi a teendő, ha a kívánt domain már foglalt?
Sajnos előfordulhat, hogy a választott név már foglalt. Ebben az esetben két lehetőséged van: vagy másik nevet választasz, vagy megpróbálod megszerezni a már foglalt domaint. A whois.org oldalon megnézheted, hogy ki regisztrálta a domaint, és mikor jár le a foglalása. Ha szerencséd van, kapcsolatba tudsz lépni a tulajdonossal, és akár meg is vásárolhatod tőle.
A domain regisztráció nem olyan bonyolult, mint amilyennek elsőre tűnhet. Valójában az egyik legkönnyebb és legolcsóbb lépés, amit egy vállalkozás indításakor megtehetsz. Kár lenne kihagyni ezt a lehetőséget!